Byt či dům?

Aleš Durník 27.03.2017

Ptali jsme se Aleše Durníka , Realitního specialisty společnosti Sluneční reality, o jaké nemovitosti je na trhu zájem.

Ptali jsme se Aleše Durníka , Realitního specialisty společnosti Sluneční reality, o jaké nemovitosti je na trhu zájem.

Pociťujete větší zájem o byty nebo jsou v kurzu spíš domy?

To je individuální. Statistiky dokazují, že 70% lidí v dospělém věku, touží po vlastním rodinném domě, i přesto řada z nich žije na bytě celý svůj život. Když už se nedaří mít vlastní dům, nabízí se rozumná varianta v podobě bytu ve městě a chalupy, či chaty na venkově, kde dojíždí na víkendy. Mladší rodiny a svobodné páry, či jedinci si častěji pořizují byt ve městě. V pozdějším věku se začínají ohlížet po rodinném domě. Dalším aspektem je určitě původ, zda pochází z bytu nebo z domu. Kdo je z rodinného domu, většinou k němu tíhne i v dospělosti a naopak přibývá lidí, kteří vyrůstali v bytech a stěhují se na dům a naopak.

Jak se pohybují ceny, co je výhodnější?

Řekl bych, že v tomto smyslu jsou nůžky trhu pořád rozevřené. Pokud budeme srovnávat byt 3+1 v Uherském Hradišti, v oblíbené lokalitě, po rekonstrukci a v domě po revitalizaci, se pohybuje v cenové relaci kolem 2,5 mil. Novostavba takového bytu v klidnější části města se dá pořídit již za 3 mil. U novostaveb jsou náklady na bydlení podstatně nižší a někteří developeři už následují moderní trendy bydlení, tj. otevřený a vzdušný prostor, velké terasy a zaměření na ekologii a obnovitelné zdroje. Dům na vesnici (do 10 km od UH) v tomto stavu se dá koupit za cenu od 2,5 mil do 3,5 mil. Na domě jsou přitom vyšší náklady na bydlení. A to jak na energie, tak na běžné opravy a úpravy – rodiny na domě mají větší možnost seberealizace – zahrádky, pergoly, jezírka apod. A samozřejmě více starostí a práce s údržbou domu. Bydlení na bytě neposkytuje takový komfort a soukromí, ale zcela jistě je levnější! Byty ve městě poskytují lepší dostupnost služeb.

Jak moc ovlivňuje cenu obec, ve které se dům nachází?

Obec může cenu ovlivnit občanskou vybaveností, kulturou, infrastrukturou i historií. Nejvíce však ovlivňuje cenu dojezdová vzdálenost do města, ta by měla být ideálně do 10 min. Myslím, že už neplatí takový patriotismus ke své obci, jako tomu bylo dříve. Obecně se lidé stahují blíže k městům. A jak je to s pozemky? Po pozemcích je velký hlad, protože je jich v obcích nedostatek. Politikou našeho státu a zejména krajů není roztahovat zastavitelné území obcí, ale spíše rekonstrukce stávající zástavby. Najdou se i obce, které dotačními programy tento směr podporují. Dalším řešením je bořit staré domy a na jejich místech stavět nové.

Váš názor? Jaký typ nemovitosti byste doporučil čtenářům?

Bydlení je jednou z hlavních životních potřeb. Záleží, v jaké životní etapě se čtenář nachází. Rozhodně bych radil otázku bydlení dobře promyslet, popřípadě probrat s někým zkušeným. Je to i otázka finančních možností. Každý z nás má jiné nároky, potřeby a sny. Někdo je šťastný v maringotce a někdo je šťastný ve vile.

© 2004–2024 Sluneční Reality Mapa stránek