V dnešní době je čím dál obtížnější bydlet takzvaně ve svém. Při hledání nájemního bydlení se můžete zeptat svých známých, projít si inzeráty na sociálních sítích a různých webových stránkách nebo se obrátit přímo na realitní kancelář. Všechny způsoby mají své výhody i nevýhody. Na to, jak si bytovou jednotku najdete a na co si dát pozor jsme se zeptali p. Jana Baráka z realitní kanceláře Sluneční reality.
Jak byste doporučil hledat pronájem bytu?
Určitě bych Vás nasměroval za mnou (smích) a pokud bych Vám mohl dále poradit, doporučil bych internetový portál sreality.cz. Jedná se o největší portál s nemovitostmi v České republice. Zde naleznete všechny nabídky napříč realitními kancelářemi i soukromými inzerenty. Je lepší vzít pronájem přes realitní kancelář nebo na přímo? Přes realitní kancelář musíte sice zaplatit provizi, ale dostanete kompletní informace a u kvalitních makléřů hlavně ucelenou smlouvu s protokolem, které Vám mnohdy ušetří desetitisíce do budoucna. V neposlední řadě budete mít svědka při případných nesrovnalostech.
Jak to myslíte?
V praxi jsem se několikrát setkal, že klienti bydleli v bytě bez smlouvy a hradili nájem majiteli takzvaně na ruku a pak vznikaly různé dohady o výši kauce, úhradě nájmu, předání bytu, stavu spotřebičů či nábytku, vyúčtování energií atd.
Na co si dáte tedy pozor?
Prohlídka bytu před uzavřením smlouvy. Projděte si pečlivě a v klidu celý byt. Zjistěte, co v něm zůstane, například jestli jen kuchyňská linka nebo i spotřebiče. Zdali v něm všechno funguje a jelikož se mnohdy dělají prohlídky za účasti předchozího nájemce, tak se nestydět a zeptat se i předchozího nájemce například na sousedy a jak se mu v bytě bydlelo. Současně si zjistěte, co vše je součástí bytu (sklep, parkovací stání, společné prostory atd.).
Další důležitou věcí je samotná smlouva, která musí být vždy uzavřena písemnou formou a kde byste si s majitelem měli ujasnit důležité informace. Délka pronájmu, tzn. jestli si byt pronajímáte na dobu určitou nebo neurčitou. Dál pak výši čistého nájmu a služeb, které se společně s nájmem musí hradit. Doporučuji vypsat všechny služby, které se musí hradit, abyste se do budoucna vyhnuli jakýmkoliv dohadům jako je výše nájmu, způsob úhrady energií, délku nájmu, kauci, atd.
Následuje podpis smlouvy a předání bytu, které je stejně tak důležité. U předání bytu si musíte pečlivě bytovou jednotku projít a pokud je něco poničené musíte to zapsat do předávacího protokolu. Současně v předávacím protokolu musí být rozepsané klíče, které přebíráte a také stavy všech měřidel, které se v bytě nachází (vodoměr studené vody, teplé vody, stav tepla, případně kalorimetrů, stav elektroměru a plynoměru). Předávací protokol není povinný, ale já osobně jej beru jako naprostý základ.
A jak se dá nájem ukončit?
Výpověď z nájmu není žádost o ukončení nájemní smlouvy, nepředpokládá souhlas druhé strany. Jde o jednostranný právní úkon. Proto je na ní ovšem kladen důraz z hlediska její formy. V prvé řadě musí být učiněna v písemné podobě, nájem nelze vypovědět po telefonu nebo ústně. Výpověď musí obsahovat informace o obou smluvních stranách a označení nemovitosti. Ať již se jedná o výpověď z nájmu, který byl na dobu určitou či neurčitou. Standardně jsou podmínky ukončení smlouvy popsané v nájemní smlouvě.
Je ještě něco, co byste nájemníkům doporučil?
Ať se již rozhodnete vyhledat nájemní bydlení svépomocí či přes zprostředkovatele, nikdy nepodepisujte žádnou smlouvu pod nátlakem či bez předchozího přečtení. Článek najdete zde https://www.idobryden.cz/…an-barak.htm