Družstevní byty nelze financovat hypotékou, co s tím?

Aleš Durník 22.06.2017

Jaký je rozdíl mezi bytem družstevní a bytem v osobním vlastnictví? Slyšela jsem, že ho nelze financovat hypotékou. Na to jsme se zeptali Aleše Durníka, experta na realitní trh.

Jaký je rozdíl mezi bytem družstevní a bytem v osobním vlastnictví? Slyšela jsem, že ho nelze financovat hypotékou.

Pokud máte byt v osobním vlastnictví, vlastníte jej jako nemovitost a jednotku, která je jasně určená katastrálním úřadem. Pokud máte byt družstevní, jste členem příslušného družstva a vlastníte práva a povinnosti k užívání bytu, který je určený družstvem a družstvo je i majitelem bytu. Právnicky jste vlastně nájemníkem. Skýtá to své výhody i nevýhody, o tom by se dalo dlouze hovořit ☺ Pokud nemáte hotovost, standartní hypotékou družstevní byt skutečně nelze financovat. Z toho důvodu, že de facto nejste majitel a tudíž nemůže dát byt tzv. „do zástavy“. Lze to ale řešit tak, že dáte do zástavy jinou nemovitost, např. rodičů.

Pak existuje tzv. „Předhypoteční úvěr“, kterým jde financovat družstevní byt, ale pouze takový, který je možné převést do roka do osobního vlastnictví. Tohle je třeba ověřit na družstvě, zda vůbec umožnují příslušný byt převést. Doporučuji všem, kteří uvažují o prodeji družstevního bytu, aby si tuto možnost ověřili a aby požádali o převod do osobního vlastnictví. Trvá to totiž poměrně dlouho. Ale u družstevního bytu je toho více, na co je si třeba dát pozor, proto doporučuji osobní schůzku.

Jak je to s placením daně při prodeji nemovitosti? A kdo ji platíí?

Předpokládám, že myslíte Daň z nabytí nemovitosti. Jak už sám název daně napovídá, plátcem je nabyvatel, teda kupující. Dříve se jmenovala Daň z prodeje nemovitosti, kde byl plátce prodávající, jenže pokud nezaplatil, kupující byl ručitelem a úřady to mohly vymáhat právě po něm. Od roku 2014 se daň přejmenovala na Daň z nabytí nemovitosti( a mimochodem se zvedla ze 3% na aktuální 4%), jenže nebylo přesně dané, kdo ji má platit a kupující s prodávajícím se mohli vlastně domluvit. Od listopadu 2016 vešla v platnost novela zákona a od té doby platí daň pouze kupující. Platí se 4% z ceny kupní nebo ze 75% odhadní ceny. Zaleží, která z cen je vyšší.

© 2004–2024 Sluneční Reality Mapa stránek