Investiční pronájem bytů Pronájem bytů je neustále se rozšiřující trh, který se považuje za nejbezpečnější investicí dnešní doby, na více informací jsme se zeptali Jana Baráka, majitele realitní kanceláře Sluneční reality.
Investiční pronájem bytů Pronájem bytů je neustále se rozšiřující trh, který se považuje za nejbezpečnější investicí dnešní doby, na více informací jsme se zeptali Jana Baráka, majitele realitní kanceláře Sluneční reality.
Proč si myslíte, že lidé investují do nájemních bytů?
Myslím si, že hlavním důvodem je bezpečnost dané investice. Z dlouhodobého hlediska nemůžete na nemovitosti prodělat a to hned ze dvou důvodů. Za prvé ceny nemovitostí neustále stoupají, i když vždy může přijít nějaká korekce, jako v období krize. Po čase však krize odezní a ceny se vyšplhají ještě výše, než tomu bylo v období před krizí. Za druhé, i když se Vám cena nemovitosti mění, dostáváte pravidelný nájem, který Vám drží hodnotu peněž, které jste investovali do nemovitosti i v období, kdy budou ceny nemovitostí klesat.
S jakým zhodnocením můžeme u nájemních bytů počítat?
U nájemních bytů se aktuálně pohybuje zhodnocení počáteční investice mezi 4–6% ročně, záleží na lokalitě a stavu nemovitosti.
Co je podle Vás vhodnější na pronájem? Starší byt nebo novostavba?
Toto je velmi zajímavá otázka a děkuji za ní. Většina klientů k nám přichází s tím, že chtějí koupit starší byt, který případně zrekonstruují a budou pronajímat, ale na tuto investici se nemůžete dívat jen z pohledu nákupu a pronájmu, ale také z dlouhodobého pohledu.
V čem je ten pohled jiný?
Návratnost bytu se pohybuje okolo 20 let, takže nemůžeme porovnávat cenu nemovitosti a hrubý nájem, ale musíme porovnávat i další náklady, které nás bude tato nemovitost během těch 20 let stát, jakou je rekonstrukce, nutné opravy, energie, které musíte po celou dobu platit, a také budoucí hodnotu, kterou bude nemovitost mít i po letech.
Takže podle Vás se tyto hlediska liší u novostavby a starší bytové jednotky?
Ano, když porovnáte Váš čas, tak u novostavby je předpoklad, že po dobu 20 let se o ni bez nějakých drobností nemusíte starat, což se u staršího bytu říct nedá. Navíc, co se týká pronajímatelnosti bytu, tak je rozhodně z pohledu nájemníků větší zájem o novostavby. Také z hlediska neplatičů mají nájemní byty na novostavbě menší procento neplatičů než starší byty. Nakonec jsou nejdůležitější náklady na provoz bytu, tzv. ,,energie“, které se skládají nejen ze složek spotřeby, ale také z provozních nákladů domu a zde bývá podstatný rozdíl. Například u starší bytové jednotky 1+kk máte náklady většinou v rozmezí 2.500 – 3.000Kč za měsíc, kdežto u novostavby se stejnou velikostí bytu dostanete na náklady 1.500 – 1.800Kč za měsíc. Což v horizontu 20 let může udělat rozdíl až 250.000Kč.
Podle Vás je tedy novostavba vhodnější k pronájmu, než byt ve starší zástavbě?
Nelze to říci paušálně, ale ano. Myslím si, že převážná část majitelů nájemních bytů chodí normálně do práce a neživí je pronájem, tím pádem je pro ně vhodnější varianta nájemní novostavby a to hlavně z důvodu času a poptávky.
Zvládne se běžný majitel postarat o pronájem nemovitosti sám?
Doporučujeme spolupráci s kvalitní realitní kanceláří, která se Vám postará o kompletní servis. A tím nemyslím jen vyhledání jakéhokoliv nájemníka. Pokud nechcete tyto starosti řešit, můžete využít naší služby kompletní správy pronájmu.
Můžete našim čtenářům doporučit vhodnou investici?
Ano, v případě zájmu doporučujeme osobní schůzku, kde klienta seznámíme s aktuálními developerskými projekty a dalšími možnostmi investice do nemovitostí.