Jak prodat nemovitost za nejvyšší cenu?

Jan Barák 15.02.2022

Prodej nemovitostí není pro většinu klientů jednoduchou záležitostí, protože ji řeší mnohdy jedenkrát za život, a přitom se jedná o miliónové částky. Z toho důvodu je dobré být velmi dobře informovaný, jak při prodeji postupovat, nebo prodej svěřit realitnímu makléři. Ten je schopen nemovitost prodat za vyšší cenu, a hlavně Vás celým prodejem provede a bude za něj zodpovídat.

Jak takový prodej probíhá? Zásadní jsou zejména tyto čtyři kroky.

1. Správné stanovení prodejní ceny I když to tak na první pohled nevypadá, jedná se o velmi důležitou část prodeje. V případě, že cenu stanovíte nízkou, prodáte nemovitost rychle, ale můžete se ošidit mnohdy o statisíce až milióny. Pokud naopak stanovíte cenu vyšší, kupující Vaše nabídka nezaujme a nebudou Vás kontaktovat, ani v případě snížení ceny, protože budou čekat až opět zlevníte.

2. Zpracování inzerce Většina lidí si myslí, že udělat inzerát na internetu a vložit fotky z mobilního telefonu je jednoduché, ale opak je pravdou. U zpracování je důležitá příprava, kdy prodávajícím pomáháme připravit nemovitost tak, abychom vyzvedli všechny její plusy. Dnes je již standardem zajištění vyklizení, vymalování i home staging (příprava nemovitosti k prodeji). Následuje profesionální nafocení, 3D prohlídka, případně i video z Vaší nemovitosti a jejího okolí.

3. Samotná fáze prodeje Máte zpracovanou nabídku, spouštíte inzerci. V tento okamžik bude záležet na správném stanovení kupní ceny viz. bod 1. U příliš vysoké ceny Vám budou volat převážně spekulanti, kteří budou tlačit na snížení ceny nebo realitní kanceláře. Jestliže cena bude nižší, telefon se Vám defacto nezastaví, protože Vám budou volat spekulanti, realitní turisti, zájemci i realitní kanceláře. Každý se bude chtít přijít na nemovitost podívat a to v čase, kdy to vyhovuje jim a to bez ohledu na to, jestli je víkend, svátek nebo pozdě večer. Následně naplánujete prohlídky a zjistíte, že polovina zájemců nepřijde. V lepším případě se omluví, v horším na ně budete marně čekat. Nehledě na to, že jste si museli změnit svoje plány. V případě, že najdete klienta, který má o nemovitost zájem, zjistíte, že shodnout se na ceně bývá vždy problém. Tím to nekončí… dojdete ke zjištění, že jste domluvení, ale klient finance na nemovitost nemá a musí je teprve vyřídit. Při vyřizování financování většina lidí zjistí, že na nemovitosti váznou právní vady(věcné břemeno, staré zástavy, rozkol pozemkových hranic, tzv. černé stavby, atd.). To vše může Váš prodej zbrzdit až o několik měsíců.

4. Posledním krokem je dokončení prodeje Z důvodu bezpečnosti celé transakce je potřeba najít důvěryhodného advokáta případně notáře, který připraví kupní a úschovní smlouvy, které jsou již standardem při prodeji nemovitosti. Následuje odsouhlasení smluv s kupujícími, případně jejich financující bankou. Následuje podpis smluv, úhrada kupní ceny (v případě bankovního financování splnění podmínek pro čerpání úvěru) a provedení vkladu do katastru nemovitostí. Po přepisu nemovitosti dojde k vyplacení kupní ceny prodávajícímu a následné předání nemovitosti kupujícímu a převod veškerých energií(elektřina, plyn, voda a odpady).

Výše uvedené kroky jsou jen základ celého prodeje. V případě, že si chcete ušetřit spoustu času, nervů a peněz, obraťte se na realitního makléře se zkušenostmi v oboru a dobrými referencemi. Pokud byste potřebovali s prodejem pomoci, neváhejte se nás obrátit.

© 2004–2024 Sluneční Reality Mapa stránek