Jak si vede trh s nemovitostmi?

Aleš Durník 08.03.2017

S oblibou říkám, že trh s nemovitostmi je živý organizmus, pořád se mění a reaguje přímou úměrou na ekonomickou a politickou situaci v zemi a potažmo i na celém světě.

S oblibou říkám, že trh s nemovitostmi je živý organizmus, pořád se mění a reaguje přímou úměrou na ekonomickou a politickou situaci v zemi a potažmo i na celém světě.

V současnosti je tzv. “trh prodávajících“, vysoká poptávka táhne ceny nemovitostí nahoru. Kupující dlouho čekají na správnou nemovitost a jsou ochotni platit i vysoké ceny.

Myslíte si tedy, že ceny nemovitostí dále porostou?

Myslím, že ceny už zásadně neporostou. Růst výrazně zpomalilo postupné zdražení hypoték a zrušení 100% hypotéky. Jistě jsou pořád možnosti, jak financovat celou hodnotu nemovitosti úvěrem, ale jsou dražší a dnes více, než kdy před tím, je vhodné mít nějakou částku ušetřenou. Rostoucí poptávku nedokázali uspokojit ani developerské byty a mělo to za následek rychlé zdražení bytů ve starých zástavbách. Myslím, že pokud již nejsme na cenovém vrcholu, tak se k němu rychle blížíme. Neočekáváme však takový razantní sestup cen, jako tomu bylo v minulosti. Spíše bude trh stagnovat a mírně klesat. Tedy pokud se u nás v Česku a ve světě nestane něco, co by zatřáslo celou ekonomikou.

Které nemovitosti nejvíce reagují na růst cen?

To je dobrá otázka. Nejvíce reagují ceny bytů v městské zástavbě. Na nich se nejdříve projeví trh a začnou rychle klesat, respektive stoupat. Pomalejší vliv má trh na ceny rodinných domů v obcích. Pamatuji si situaci před 6 lety, kdy byli v trendu domy a byty k rekonstrukci. Lidé měli menší finanční možnosti a rekonstruovali svépomoci. Naopak nyní je větší zájem o nemovitosti ihned k nastěhování, bez větších investic. Kupující mají vyšší požadavky na komfort bydlení, velikost pozemku, dostatek soukromí, parkovací stání atd. Je kladen i větší tlak na obce, aby dokázali uspokojit poptávku mladých lidí po bydlení.

A které nemovitosti si naopak cenu drží?

Kolísání cen poměrně odolávají rodinné domy a nemovitosti v centru větších měst. Z dlouhodobého hlediska se dá říct, že cenu si drží stavební pozemky v dobře situovaných obcích. A v neposlední řadě rekreační nemovitosti. V posledních letech také vzrůstá poptávka po zemědělské půdě, někteří ji nazývají komoditou budoucnosti.

Je teda vhodná doba na investice do nemovitosti, např. za účelem dalšího pronájmu?

Na investici do nemovitosti je pořád dobrá doba. Tento druh investování se vždy řadil mezi stabilní a dlouhodobě ziskové. Jen je třeba vhodně vybrat nemovitost. Zde je nutné být informován o možných rizicích a nebýt ve výběru ukvapený. Tady bych rozhodně doporučil schůzku s odborníkem, který Vás se vším seznámí a doporučí nejlepší nabídku. A nejlépe, když Vás celým procesem bezpečně provede. Nájemní byty jsou stále v kurzu. O pronájmy je zájem stabilní. Když kupujete byt do pronájmu, je dobré vědět pár informací, jako jsou především náklady na bydlení, dluh na celém domě a jeho další plánované investice atd. Při samotném pronájmu je důležité vybrat spolehlivé nájemníky nebo požádat o pomoc zkušeného realitního makléře. Některé kanceláře nabízejí tzv. Správu nemovitostí, kde se postarají o vše za majitele.

© 2004–2024 Sluneční Reality Mapa stránek