Práce realitního makléře

Ondřej Brim 20.03.2017

Práce realitního makléře? Co obnáší práce realitního makléře? Na to jsme se tentokrát zeptali Ondřeje Brima, vedoucího pobočky realitní kanceláře Sluneční reality v Uherském Hradišti.

Práce realitního makléře? Co obnáší práce realitního makléře? Na to jsme se tentokrát zeptali Ondřeje Brima, vedoucího pobočky realitní kanceláře Sluneční reality v Uherském Hradišti.

Co je hlavní činností realitního makléře?

Hlavní činností realitního makléře je zprostředkování prodeje, či pronájmu nemovitostí.

Můžete nám popsat, co vaše profese obnáší? Spousta lidí si myslí, že realitní makléř si domluví schůzku s klientem a provede klienta po nemovitosti. V případě úspěšné prohlídky si klient následně nemovitost zarezervuje a makléř má ,,vyděláno“, ale to není ani zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Teprve rezervací začíná makléři další etapa práce. Těchto etap je několik a každá má svá specifika.

Co je tedy důležité na této práci?

Je to vytrvalost. Rozhodně se nejedná o práci, do které ráno přijdete a večer si odnesete svoji hodinovou taxu. Jedná se o budování svého vlastního podnikání. Realitní kancelář, kterou zastupujete, Vám pomáhá v kvalitním zázemí, ale samotné výsledky záleží vždy na makléři. Když nebudete pracovat, můžete být v sebelepší realitní kanceláři, ale výsledky nikdy nepřijdou.

Jaké jsou konkrétně první kroky makléře?

Na začátku je důležité nastudovat teoretické znalosti (práce s katastrem nemovitostí, právním minimem a všemi postupy). Myšleno celý proces prodeje a pronájmu nemovitostí. A nejdůležitější je se nestydět za svou práci a dát okolí vědět, že pracujete v realitách.

Když mám tyto znalosti, jaký je další postup, abych se stal kvalitním makléřem?

Následně by se Vás měl ujmout někdo z pracovně starších kolegů, který s Vámi absolvuje první náběr, zpracování inzerce, komunikaci s majitelem, vystavení inzerátu a teprve teď se dostáváme na první prohlídky, kde vedete zájemce o danou nemovitost. Zde se dostáváte do druhé fáze a to je hledání klienta, který má zájem o danou nemovitost.

Ta druhá fáze je asi jednodušší. Musíme zde rozdělit, jestli se jedná o prodej nebo pronájem. Nedá se říci, která fáze je jednodušší například u prodeje bytů. Pokud je u bytů vyvážená cena a stav nemovitosti, je prodejný bez problémů během několika týdnů. Ale pak jsou zde i nemovitosti, které mají specifickou klientelu a potřebují osobní přístup. Ve všech případech je potřeba dodržovat základní pravidla prodeje nemovitostí.

Kdybyste měl shrnout, co je pro práci makléře potřeba?

Určitě odhodlání, vytrvalost, flexibilita, komunikativnost, empatie, férové jednání, řidičský průkaz a vše ostatní Vás naučíme.

Smím se zeptat, kolik si takový makléř může vydělat?

To je velmi častý dotaz. V první řadě se jedná o práci na živnostenský list, a tak se nedá na tuto otázku přesně odpovědět. První měsíce jsou samozřejmě horší, protože začínající makléř si teprve buduje svoji nabídku nemovitostí, ale během pár měsíců se může dostat na slušný výdělek, který je přímo úměrný aktivitě makléře.

Myslíte si, že je v realitním oboru prostor pro nové makléře?

Určitě ano. S realitními makléři se v posledních letech roztrhnul pytel, ale přirovnal bych to k osobním bankéřům „pojišťovákům“, každý ví, že je jich moc, ale ne všichni ji dělají poctivě a správně. Je to dané tím, že ve většině případů jsou to lidé bez znalostí, zkušeností a následně tak vypadá i jejich výsledek. Čímž jsem chtěl říct, že pro lidi, kteří se chtějí této profesi naplno věnovat, tady místo vždy je a bude. Ale pro lidi, kteří si to chtějí jen vyzkoušet, je to jen zbytečná ztráta času.

© 2004–2024 Sluneční Reality Mapa stránek