Změnil se trh s nemovitostmi?

Aleš Durník 29.08.2022

Ve víru posledních ekonomických událostí, jako je nevídaná inflace, válka na Ukrajině a v neposlední řadě hrozba ve formě zdražení energii, dostáváme, jako zkušení realitní makléři, stále častěji otázku: Jak se změnil realitní trh? Je vhodná doba na prodej nebo ještě s prodejem počkat? A co nájmy? Porostou?

Ano, trh s nemovitostmi se změnil, ale to není nic nového. Trh se mění neustále, a to několikrát do roka. Aspoň, co si za těch 12 let, které se věnuji realitám, pamatuji. Jak vždycky s oblibou říkám, trh je živý a reaguje velmi rychle. A to, co ovlivňuje jeho rychlost a proměnlivost jsou „kupující“.

Poslední 4 roky byly pro kupující velmi příznivé, proto se trh skoro zbláznil a ceny nemovitostí rostly astronomicky vysoko. Vše totiž hrálo kupujícím do not, nízká inflace, minimální úrokové sazby, rostoucí ekonomika, malá nezaměstnanost a celkově dobrá nálada ve společnosti. Rostla touha po vlastním bydlení, a to ve všech věkových kategoriích a napříč sociálním vrstvám.

Ale kdo si z Vás pamatuje události kolem roku 2008 a začátek globální ekonomické krize? Nezdá se Vám ta situace podobná? Já sám začínal prodávat reality na počátku roku 2011 a dobře si tu dobu pamatuji. Tehdy přišla krize z USA a byla způsobena zejména krachem trhu s nemovitostmi.

Dnešní doba je jiná. Velké banky, poučeny ze svých dřívějších chyb, nastavily podmínky tak, aby se vše znovu neopakovalo.

Jako přirozená reakce na hrozivě stoupající inflaci však došlo na zvýšení základní úrokové sazby ČNB, a to skoro o 7% za jeden rok! K čemuž se váže podstatné zdražení hypoték a potažmo i zastavení růstu cen nemovitostí.

Dalšími faktory, které ovlivnily trh s nemovitostmi jsou válka na Ukrajině a energetická krize.

Skutečně jsme se dočkali zpomalení trhu, ne však jeho zastavení. Nabídka nemovitostí k prodeji začíná růst a kupující mají více na výběr. Věta „o kolik dáte navíc?“ se rázem změnila na starou známou „kolik dáte slevu?“ Dnes je proto, více než kdy dříve, důležitá prezentace nemovitosti, správné nastavení prodejní ceny a maximalizovat její přednosti.

Touha po vlastním bydlení je zde stále silná, proto se nemovitosti stále prodávají a prodávat budou. Obrátit se s prodejem na profesionály ve svém oboru a využít tak jejich znalostí trhu a všech moderních technologií, nikdy nebylo důležitější než právě teď. Vždycky je dobré se nejdříve poradit s odborníkem, abychom vymysleli nejlepší řešení než dělat unáhlené rozhodnutí. Vždyť jde především o Váš čas a nervy! A o situaci s nájemním bydlením zase někdy příště.

© 2004–2024 Sluneční Reality Mapa stránek